کلاس مادر و کودک چیست و چه اهداف و مزیت‌هایی خواهد داشت؟

کلاس مادر و کودک چیست

با توجه به اینکه حیاتی ترین سن و سال برای رشد و پرورش ذهنی و روحی در کودکان سنین پیش از دبستان است، باید روی این دوران به طور ویژه سرمایه گذاری تربیتی انجام داد. با اینکه والدین همیشه در تلاش هستند تا بهترین شرایط را برای تربیت و آموزش فرزندان فراهم کنند، اما گاهی نیاز به حضور اجتماعی موثرتر است. یکی از چالش های بزرگ مادران در این سنین وابستگی شدید کودکشان به آنها و عدم تمایل برای رفتن به مهد کودک و کلاس های آموزشی است. با اینکه خیلی از کودکان استقلال بیشتری دارند و به محیط های اجتماعی وارد می شوند. اما باز هم این نگرانی در پس زمینه فکرشان وجود دارد که مبادا والدین از آنها غافل شوند. کلاس مادر و کودک یک همایش هدفمند با حضور مادران و کودکان در کنار مربیان حرفه ای آموزشی است.

 

کلاس مادر و کودک با چه اهدافی برگزار می شود؟

پازلکلاس مادر و کودک به شکل کارگاهی در گروه های سنی مختلف برگزار می شود. این کلاسها اهداف پرورشی اساسی در زمینه آموزش هنر و پرورش خلاقیت در کودکان دارند. این دوره ها به طور معمول در قالب 8 جلسه و دو روز در هفته برگزار می شود. محور اصلی آموزش ها تقویت هوش هشت گانه به کمک بازی و انواع کارهای هنری جذاب است. اجرای این دوره های آموزشی به وسیله مربیان متخصص و زیر نظر روانشناس کودک در ایجاد استقلال و کم کردن وابستگی به مادر و آمادگی برای ورود به مدرسه بسیار کمک کننده است.

اهداف کلاس مادر و کودک

اهمیت حضور همزمان مادر و کودک

همه ما می دانیم که ارتباط نزدیک مادر و فرزند تا چه اندازه در شکل گیری شخصیت و اعتماد به نفس فرزند تاثیر دارد. در واقع یکی از بنیانهای موفقیت و شکست های روحی  عاطفی در دوران بزرگسالی از این بستر شکل می گیرد. یک مادر آگاه و خوش رفتار و آرام می تواند فرزندی موفق و شایسته پرورش دهد و این اصلا شعار نیست. کودکان بیش از هر کسی از پدر و مادر خود تاثیر می پذیرند. از آنجایی که مادران مدت زمان بیشتری را کنار فرزندان می گذرانند، نقش آنها در پرورش عاطفی و تکامل شخصیت کودک بسیار پررنگ تر است. بر اساس این پیش فرض کلاس های مادر و کودک با هدف بهبود ارتباط مادر و کودک با آموزش های ارزشمند و محیط نشاط آور و پویا راه اندازی شد. البته این تنها رویکرد این کارگاه ها نیست، بلکه اهداف گسترده ای در زمینه تربیت کودک و بهبود برخورد تربیتی والدین در این زمینه طراحی شده و اجرا می شود.
کودکان و مادران در کلاسهای آموزش هنری دست ورزی  و نحوه سرگرم شدن با ابزارهای ساده و گاهی کار با اشیای دور  ریز را می آموزند.

 

فواید کارگاه مادر و کودک چیست؟

بازی در مهدکودککلاس مادر و کودک در کنار ایجاد سرگرمی به یادگیری شناختی کودک به واسطه انواع بازی و حرکت و تعامل های گروهی با بچه ها کمک می کند. کودکان از طریق بازی و خلاقیت و تجسم، دنیای اطراف خود را پردازش می کنند. در این کلاسهای تخصصی مربیان به کودکان در هدایت تکامل فکری و شناخت محیط پیرامون کمک می کنند. کودکان در خلال انواع بازی ها و ساخت دست سازه ها یاد می گیرند با خلاقیت نیازهایشان را برطرف کنند. نحوه تعامل و برقراری ارتباط با دیگران را می آموزند. استعدادهای اصلی شان در مهارتهای مختلف بروز پیدا می کند. در نتیجه در طی جلسات این فعالیت های جمعی مهارتهای چهارگانه کودکان تقویت شده و بستری برای شکوفایی استعدادها فراهم می شود.
نحوه کار در کلاس مادر و کودک به این صورت است که کودک با دلگرمی در مورد حضور مادر به فعالیت های گروهی یا خلق یک اثر هنری مشغول می شود. در این کارگاه ها علاوه بر تمرکز بر آموزش، پرورش نیازهای روحی و عاطفی کودک و کمک به مستقل شدن او مد نظر قرار دارد. به طور کلی کارگاه های مادر و کودک برای کمک به مادران در پرورش و تربیت فرزندان و رشد خلاقیت آنها پایه ریزی شده است. در کنار آن برطرف شدن ضعف ها و مشکلات ارتباطی در قالب کارهای گروهی و قرار دادن کودکان در موقعیت های چالشی برای پیدا کردن راهکار عملی محقق می شود. در کلاس مادر و کودک مشکلات رفتاری مادران در ارتباط موثر با کودک شناخته می شود. به واکنش های کلامی و رفتاری آنها سمت و سو داده می شود. کودکان در این کارگاه ها با آرامش خیال به خلق اثر هنری و گفتگو با همدیگر مشغول می شوند.

فواید کارگاه مادر و کودک

تاثیر کارگاه مادر و کودک در پرورش مهارتها

همانطور که توصیف شد کلاس مادر و کودک در رشد و تکامل مهارتها و بروز استعدادهای کودکان تاثیر بسیار زیادی دارد. این مهارتها شامل موارد زیر هستند:


پرورش مهارتهای شناختی کودک:

کودک در آموزش های مختلف به شناخت دقیق تری از درک احساسات، اعضای بدن، کشف خواسته ها و علایق خود دست می یابد.


رشد مهارتهای حسی حرکتی:

در شرایط کنونی با کاهش فضای آپارتمانهای مسکونی و عدم دسترسی اغلب کودکان به محوطه های باز حیاط، رشد عضلات و حواس پنجگانه کودکان سخت تر شده است. در محیط این کارگاه ها بچه ها می توانند با هم بازی کنند، حرکت داشته باشند و از حواس پنجگانه خود در موقعیت های ویژه استفاده کنند.


پرورش مهارتهای اجتماعی:

مشکلات ارتباطی نتیجه مستقیم گسترش اینترنت و استفاده کودکان از گوشی های همراه است. این ابزارها موجب می شود کودکان تمایل کمتری برای برقراری ارتباط با دیگران داشته باشند. در کارگاه مادر و کودک اثری از ابزارهای دیجیتال نیست. شرایط برای بازی های سنتی و تعامل بیشتر کودکان با هم فراهم است.


مهارتهای فردی و خودیاری:

فرزندان در کلاس مادر و کودک توانایی حل مسئله، افزایش اعتماد به نفس، پرورش قدرت تجسم، حل مسئله را بدست می آورد.

تاثیر کارگاه مادر و کودک در پرورش مهارتها

 بهترین کارگاه مادر و کودک در شرق تهران

کارگاه های کودکانه برای بچه ها در رده های سنی مختلف از 8 ماه به صورت ترمیک یا تک جلسه ای برگزار می شود. کلاس مادر و کودک آکادمی کتابچی در شرق تهران یکی از بهترین مراکز تخصصی برای پرورش هوش و خلاقیت کودکان است. در این مرکز کارگاه های متنوعی با محوریت آموزش های متفاوت اجرا می شود. کلاس های بازی های شناختی، آموزش موسیقی، کمک به استقلال کودکان و پرورش هوش و خلاقیت که در هر کدام به طور اختصاصی روی مهارتهای کودک کار می شود. اهداف آموزشی در هر یک از این کارگاه ها متفاوت است.
به طور معمول مهمترین اهداف تشکیل کلاس مادر و کودک تقویت هوش هیجانی کودک، بهبود ارتباط با والدین و اطرافیان، پرورش خلاقیت و ذوق درونی، کمک به کشف استعدادهای ذاتی و پرورش دادن آن، بهبود مهارتهای دوست یابی می باشد. در این سبک کلاسها کودکان از یکدیگر مهارتهای مختلف یاد می گیرند. در ضمن در موقعیت های مختلف صلح و سازش یا عدم توافق و درگیری قرار می گیرند. در نتیجه واکنش رفتاری درست را می آموزند. در این میان مادران با یکدیگر آشنا شده و در مورد ضعف و قوت های کودکشان و روش های رفع مشکل با هم تبادل نظر می کنند. کلاس مادر و کودک برای رده های سنی مختلف با اهداف مجزا تشکیل می شود. به طور کلی کودکان در این کلاسهای جایگزین مهدکودک مهارت حل مسئله، تقویت هماهنگی چشم و دست، مهارت توجه و تمرکز را فرا می گیرند. شرکت در این دوره ها استقلال کودکان را برای آمادگی ورود به مدرسه تقویت می کند.
 

۵
از ۵
۸ مشارکت کننده
بهار گفت:
بسیااار عالییی چه کلاس جذابی ممنون از توصیفش خوبتون
  مدیر سایت گفت:
  سلام وقت بخیر بهار گرامی،
  سپاس از توجهتون.
محبوبه بیرجندی گفت:
مطالب بسیار ارزنده . قابل تامل .کاربردی ست . قلم ونوشتا.ر زیبا . گیرایی داشت
  مدیر سایت گفت:
  سلام و ارادت محبوبه عزیز،
  خوشحالیم که مورد توجه تون قرار گرفته.

تخفیف ویژه مهدکودک (تمام وقت)

 به مدت محدود

به همراه صبحانه و ناهار و تمام آیتم های آموزشی مجموعه

​​​200ت
تخفیف​​​​​​​

اطلاعات بیشتر: ۰۹۳۸۵۱۳۲۶۵۸

رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

ثبت کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره همراه یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش

سبد خرید